Patara

PATARA

Patara Antalya information Patara, 18 km uzunluğundaki altın kumsalı ile dünyanın en güzel plajı seçilmiş. Dalyan’dan sonra Caretta Caretta’ların üreme ve yaşam yeri olarak seçtiği Patara, Lykia medeniyetinin önemi kentlerinden birisidir. Bir ucu Kalkan’ın romantizmine, Bir ucu da Yediburun’ların vahşi yüce manzarasına dayanan Patara, at üstünde macera ve spor yapılabilen bir tatil beldesidir.

Patara’nın yazılı tarihi M.Ö. VI. ve V. yüzyıllarda başlıyor. İskender’e savaşsız teslim olan şehir; M.Ö. 315’de Antigonos’un, M.Ö. 304’de Demeterios’un işgaline uğruyor. Daha sonra, Mısırlı Philadelphos’un yönetimine geçen Patara, M.Ö. 190 yıllarında UT. Andiokhos’un eline geçer. Patara bu yıllar, ‘Capet Gentis’, ‘Suyun Başkenti’ olarak adlandırılır. Roma İmparatoru Hadria, karısı Sabine ile Patara’ya gelmiş ve dinlenme yeri olarak seçmiş, kalmışlardır.

Greklerin Apollon tanrısı ve ‘Noel Baba’ olarak anılan Saint Nicholaos Patara’da doğmuşlardır. Apollon kehanet Antalya Patara Beachmerkezi oluşu, erken hristiyanlık döneminde Piskoposluk merkezi oluşu Patara’nın dinsel önemidir. Olympos, Myra, Pmara, Ksanthos gibi Lykia birliğinin üyelerinden birisi Patara’dır.

Tiyatro, Büyük Meclis Binası, Sarnıç, İşlik, Nekropolis, Akropol, Korint Tapmağı, Mardana Mezarı, Kilise, Kaya Mezarı, Anıt Mezar, Şehir Kapısı, Hamam v.b gibi yapılar Patara’nın tarihi kent kalıntılarıdır.