Kaunos

KAUNOS

Antalya Kaunos History informationKaunos Anadolu' da Muğla’ nın Dalyan ilçesine bir kaç kilometre uzaklıktak bulunan antik bir Karia şehridir.

Dalyan boğazı ise Karia ve likyanın arasında bir sınırdı. Önceleri kaunos ayrı bir devlet. Daha sonra kaunos Karie’nın bir parçası oldu daha sonra da likya’nın bir parçasıydı.

Kaunos, tarihi milattan önce 10. Yüzyıla kadar uzanan önemli bir limandı. iztuzu sahilinin şekli ve antik dönemdeki dalyan körfezinin deltalaşmasından dolayı kaunos şu anda sahilden 8 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir iki adet limana sahipti. Küçük kalenin güneyinde güney limanı, kuzay doğudaki iç liman. Güney limanı yaklaşık olarak şehrin kurulumundan helenistik döneme kadar kullanılmıştır. Daha sonra limanın kurumasından dolayı liman kullanılamaz hale gelmiştir. İç liman ve ticaret limanı zincirlerle kapatılabiliyordu. Diğer liman ise kaunos’un son zamanlarına kadar kullanılmıştır. Fakat oluşan deltadan kaunos,ticaret kapısı açısından önemli fonksiyonunu kaybetmişti. Karia, Türk korsanlar tarafından ele geçirildikten ve ciddi düzeydeki sıtma salgınındanAntalya Kaunos History information

1966’da profösör doktor Baki Öğün antik kaunos kazılarını başlattı. Günümüzde halen devam etmektedir ve artık profösör Cengiz Işık tarafından yönetilmektedir.

Arkeololij çalışmaları kaonusun kendisiyle sınırlandırılmaz. Aynı zamanda çevre bölgelerede çalışmalar yapılmadır. Örneğin; tapınak olarak goddess leto ya adanmış olan sultaniye hamamı yanı.