Demre

DEMRE

Demre Antalya informationDemre, ismini demre nehrinden alan Türkiye’nin akdeniz kıyısında antalya şehri sınırları içerisinde bulunan antik bir şehirdir. Demre, myra’da likyalıların yaşamış olduğu bir şehirdir. Aynı zamanda noel baba olarak da bilinen Myra’lı aziz nicholas ın memleketidir. Bölge’nin ismi 2005 yılında değiştirilinceye kadar “kale” olarak biliniyordu. 1920’lerde Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus değişimi anlaşması ile yunanistana göç etmek zorunda bırakılalan çok sayıda yunanlı hrıstıyan toplulukları o tarihe kadar demrede yaşıyorlardı. Bölgedeki boşaltılmış yunan köyleri çok net bir şekilde bu göçün bir zamanlar yaşanmış olduğunu anlalmamızı sağlıyor. Boşaltılmış yunan evleri demre’de kalkan’da, kaşda ve hayalet yunan şehri olan kaya’da halâ görülebilir. Yunanlı hırıstıyanlar yunanistana göç ettikten sonra bölgeye az sayıda türk çiftçileri yerleşmişlerdir. Turistler tarafından çok popüler olan bölge özellikle noel baba’nın mezarını ziyaret etmek isteyen hırıstıyan hacılar tarafından da ilgi görüyor.

Dağlar ormanlarlar örtülmüş, kıyı şeridi ise dağların nehirlerinden gelen kaliteli topraklardan oluşmuştur. Demre, arkasında toros dağları ile antalya körfezinin batı sahilindeki teke yarım adası kıyılarında bulunmaktadır. İklimi ise akdenizin tipik kuru yaz sıcağı ve sıcak yağmurlu kışlarının bir öğrenidir.

1980’lerden önce turizm patlamasından önce bölgenin ekonomisi tarıma dayanıyordu. Tarım bölge için günümüzde deDemre Antalya önemini korumaktadır. Demre köylerinden nar, narenciye ve her yıl seralarda bol miktarda mevye ve sebze de yetişmektedir. antalya havaalanının çevresindeki tatil beldelerindeki çok sayıda tursitin odak noktası olmasada zengin tarihi ile, kekova adasıyla, denizi ve sıcağı ile Avrupalı ve Türkiyeli bir çok tatilci tarafaından halâ popüler dir. Bölgedeki bazı halıcılar halı yapımını ve ekstra gelir getiren yıllık deve güreşi gibi aktiviteleri de seviyorlar.

Yerel mutfakta balık ve diğer akdeniz deniz ürünleri de mevcuttur.